Bukowina Tatrzańska Pokaż tło strony

Szukaj w serwisie

Pogoda więcej »

Czwartek (01-1)
temp.: °C
opady: mm

Panoramy

Tim Wellens wygrywa 73. Tour De Pologne. Etap w Bukowinie anulowany. [ROZWIĄZANIE KONKURSU]

19 lipca 2016
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/themes/bukowina/single-aktualnosci.php on line 27

Tim Wellens (Lotto Soudal) został zwycięzcą 73. Tour de Pologne UCI World Tour. Ostatni etap – jazdę indywidualną na czas w Krakowie, wygrał Alex Dowsett (Movistar). Etap w Bukowinie Tatrzańskiej z powodu ekstremalnych warunków atmosferycznych został najpierw skrócony a ostatecznie anulowany.

Od samego rana warunki pogodowe w Bukowinie Tatrzańskiej były niezwykle trudne. Startujący przed południem amatorzy rywalizowali w ulewnym deszczu i przy niskiej temperaturze. Po południu nie było lepiej – strugi wody płynące ulicami, wezbrane potoki i błoto – to wszystko postawiło królewski etap pod znakiem zapytania. Początkowo planowano skrócenie etapu z pięciu do czterech rund, później do trzech. W końcu ustalono, że kolarze przejadą tylko dwie rundy, a start ostry nastąpi w Poroninie.

tdp_2016_etap_6_bukowina_2

Kolarze wystartowali sprzed BUKOVINA Resort o 15.50, ale od samego początku jechali bardzo ostrożnie i powoli. Rywalizacji właściwie nie było – ani na premii górskiej na Zębie, ani na Ścianie BUKOVINA. Niedługo później po konsultacjach z kolarzami dyrektor wyścigu Czesław Lang zdecydował o anulowaniu etapu. Kolarze razem dojechali do mety w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie na chwilę się zatrzymali. „Chciałbym bardzo podziękować organizatorom, Czesławowi Langowi za podjęcie tej trudnej decyzji. Warunki na trasie były tragiczne i rywalizacja byłaby zbyt niebezpieczna. Przepraszamy, że nie udało się dzisiaj stworzyć pięknego widowiska, ale taki jest sport. Nie wygramy z pogodą. Świat się nie kończy, a jutro też jest dzień. Dziękuję jeszcze raz za tę decyzję i zapraszam wszystkich na jutrzejszą czasówkę w Krakowie.” – powiedział Michał Kwiatkowski.

tdp_2016_etap_6_bukowina_1

Po dwóch dniach ulewnych upadów pogoda wreszcie się uspokoiła i finałowa jazda indywidualna na czas w Krakowie przebiegła bez żadnych zakłóceń. Jeszcze przed startem pierwszego zawodnika było właściwie przesądzone kto zostanie zwycięzcą wyścigu. Przewaga Tima Wellensa nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji wynosiła ponad cztery minuty.

Na 25-kilometrowej czasówce tylko kataklizm mógł pozbawić Belga końcowego zwycięstwa. Nic takiego się nie stało, Wellens zajął trzynaste miejsce i na mecie na Rynku Głównym w Krakowie cieszył się z wygranej w klasyfikacji generalnej SKANDIA i ze zdobycia nagrody głównej – samochodu HYUNDAI Tucson. Drugie miejsce na etapie zajął Fabio Felline (Trek Segafredo), a trzecie Alberto Bettiol (Cannondale Drapac). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został Paweł Cieślik (VERVA Activejet), który ukończył wyścig na 19. pozycji.tdp_2016_zwyciezca_2

 

Najlepszy na ostatnim etapie okazał się Brytyjczyk Alex Dowsett z Movistaru, który pokonał trasę w 28 minut i 59 sekund. O 22 sekundy gorszy był Jonathan Castroviejo (Movistar), a trzecie miejsce zajął Primoz Roglic (Team Lotto NL – Jumbo). Najszybciej z Polaków mknął po ulicach Krakowa Jarosław Marycz (CCC Sprandi Polkowice), który był dziewiętnasty.

Klasyfikacja generalna SKANDIA: Tim Wellens (Lotto Soudal)

Najlepszy Góral TAURON: Tim Wellens

Najlepszy Sprinter HYUNDAI: Alberto Bettiol (Cannondale Drapac)

Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO: Tim Wellens

Najlepszy Polak LOTOS: Paweł Cieślik (VERVA Activejet)

Zwycięzca etapu CARREFOUR: Alex Dowsett (Movistar)

Najlepsza drużyna: Lotto Soudal

Tim Wellens: Zwycięstwo w World Tourze w świetnym wyścigu z bardzo dobrą organizacją – jestem szczęśliwy. Wczoraj nie mieliśmy szczęścia do pogody, w takich warunkach nie dało się ścigać, więc decyzja o anulowaniu etapu była słuszna. To był mój pierwszy Tour de Pologne. Wszyscy mówili, że to bardzo dobry wyścig, z ciekawą trasą. Mogę to potwierdzić.

Czesław Lang: Tegoroczny Tour de Pologne był bardzo ciężki. Po dwóch płaskich etapach zaczęły się góry. Do tego swoje dołożyła pogoda, która odegrała dużą rolę na etapie z Wieliczki do Zakopanego. Tam kolarze trochę się przeliczyli ze swoimi siłami, bo zaczęli bardzo mocno, a później zabrakło im sił. W Bukowinie nie było szans na bezpieczne ściganie, dlatego podjęliśmy trudną decyzję o anulowaniu etapu. Dla nas organizatorów najważniejsze jest bezpieczeństwo zawodników, a oni sami dziękowali nam za takie podejście do sprawy. Może trochę więcej oczekiwaliśmy od polskich kolarzy, ale to tylko pokazuje jak wysoki jest poziom wyścigu. Michał Kwiatkowski pokazał się z pięknej strony finiszując na trzecim miejscu w Rzeszowie. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i za to, że 73. Tour de Pologne okazał się wielkim sukcesem. Sam prezydent UCI Brian Cookson, który przyleciał do Krakowa na ostatni etap, bardzo nas chwalił za organizację.

ROZWIĄZANIE KONKURSU:

Prawidłowe odpowiedzi:

1. Ile kilometrów liczy trasa 73. Tour de Pologne?

c) 1190

2. Który etap 73. Tour de Pologne będzie najdłuższy?

a) III

3. Ilu Polaków zdobyło koszulki klasyfikacjach indywidualnych 72. Tour de Pologne?

c) 2

Nagrody, których sponsorem jest Skandia Towarzystwo Ubezpieczeń oraz Lang Team organizator Tour de Pologne otrzymuje Andrzej Budz z Bukowiny T.

Gratulujemy!

Tour De Pologne Women

o będzie kamień milowy w historii Tour de Pologne i całego polskiego kolarstwa. Po raz pierwszy na starcie naszego narodowego wyścigu stają kobiety!

TdP_Women2

Takiego wyścigu jeszcze w świecie polskiego kolarstwa nie było. Gdy swoją rywalizację skończą panowie, trasą imponującego Królewskiego Etapu Tour de Pologne pojadą panie. Przed nimi trzy etapy, a wszystko rozpocznie się już 19 lipca 2016 w niezwykłej scenerii Podhala.
W składzie reprezentacji Polski na Tour de Pologne kobiet znalazły się:
Aleksandra Dawidowicz – SGR Specialized, Patrycja Lorkowska – Cartusia Kartuzy, Aurela Nerlo – Atom Boxmet Dzierżoniów, Dorota Przęzak – Atom Boxmet Dzierżoniów, Ewelina Szybiak – Atom Boxmet Dzierżoniów i Monika Żur – BH – SR Suntour – KMC.

TdP_Women1

20 lipca czeka na nas drugi dzień Tour de Pologne Women, podczas którego kobiecy peleton pojedzie 2 i 3 Etap – słynną pętlę wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Panie rozpoczną jazdą indywidualną na czas Etap z Bukowiny Tatrzańskiej do BUKOVINA Resort. Zawodniczki będą miały do pokonania trasę o długości czterech kilometrów, prowadzącą non stop pod górę. To ten sam odcinek, który jest finałowym podjazdem Królewskiego Etapu Tour de Pologne UCI World Tour. Niezbyt długa, ale wymagająca trasa będzie prawdziwą próbą dla najlepszych zawodniczek.

Trzeci etap będzie kluczowy dla losów wyścigu. Po starcie w BUKOVINA Resort zawodniczki pomkną w stronę trzech górskich premii – w tym kultowego podjazdu Królewskiego Etapu TdP – słynnej Ściany BUKOVINA. W sumie 88 km. Jedną z faworytek historycznego wyścigu będzie Katarzyna Niewiadoma.

TdP_Women
„To właśnie w Bukowinie Tatrzańskiej poznamy zwyciężczynie Tour de Pologne Women. Biorąc pod uwagę, że możemy się pochwalić sporą grupą utalentowanych zawodniczek, nasze damskie kolarstwo ma szansę wyjść z cienia męskiego ścigania i stać się znaczącą siłą w zawodowym peletonie. Wyścigi kobiet są coraz częściej transmitowane przez telewizje i oblegane przez tłumy widzów, z roku na rok zyskując coraz większą popularność. Cieszę się, że jesteśmy świadkami kolejnych korzystnych zmian w kalendarzu kobiecych wyścigów na szosie. W imieniu Resortu BUKOVINA zapraszamy do obejrzenia tych niezwykłych zmagań i kibicowania zawodniczkom”- dodaje Edward Kuchta, Prezes Fundacji BUKOVINA.
„Kolarstwo kobiet jest coraz bardziej popularne, a samo w sobie coraz bardziej widowiskowe. Wystarczy obejrzeć wyścig kobiet, by przekonać się ile tam emocji, akcji , ucieczek i zrywów. Jestem przekonany, że w krótkim czasie wyścig Pań stanie się jedną z najważniejszych kobiecych kolarskich imprez na świecie” – mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.Baner rhSPORT