Bukowina Tatrzańska Pokaż tło strony
45. Góralski Karnawał
Zobacz program imprezy
więcej »
Piękne widoki online
Kamery internetowe na żywo!
więcej »
Szukasz pokoju? Chcesz promować swój obiekt?
Zobacz naszą bazę noclegową
więcej »
Autorskie fotopejzaże w naszym backgroundzie
aby zobaczyć kliknij "pokaż tło"
więcej »

Szukaj w serwisie

Pogoda więcej »

Czwartek (01-1)
temp.: °C
opady: mm

Panoramy

Biblioteka

27 września 2011 | Kultura

Biblioteka  – Dom Ludowy,
ul. Kościuszki 87
Godziny otwarcia:
Poniedziałek – Czwartek 9.00 – 17.00,
Piątek 9:00 – 16:00
tel. 18 20 776 94
STRONA BIBLIOTEKI

 

Historia biblioteki

Biblioteka Publiczna w Bukowinie Tatrzańskiej powstała w 1927 roku Jako Biblioteka Domu Ludowego. Ponieważ Dom Ludowy był dopiero w początkowych fazach budowy, biblioteka mieściła się w sali szkolnej. W tym czasie księgozbiór liczył 100 książek i mieścił się w jednej szafie. Podstawę księgozbioru stanowiły książki ofiarowane przez panią Michalinę Ćwiżewicz która będąc nauczycielką prowadziła również bibliotekę aż do roku 1963. Z czasem ilość księgozbioru wzrastała głównie dzięki darowiznom przyjezdnych.

Po zakończeniu budowy Domu Ludowego znalazła biblioteka tam oprócz pomieszczenia także opiekę finansową. Kres dalszemu rozwojowi położyła wojna. Na rozkaz władz okupacyjnych księgozbiór przekazano ówczesnemu Urzędowi Gminy, ten zaś miał go przekazać do Powiatu. Część książek udało się przechować, część odnaleziono po wojnie i z tym księgozbiorem liczącym 1543 woluminy w 1949r. wznowiła działalność Biblioteka Publiczna nazwana później Gromadzką Biblioteką Publiczną na skutek nowego podziału terytorialnego kraju Biblioteka mieściła się w Domu Ludowym w samodzielnym lokalu obejmującym Jedną izbę o powierzchni 18 m2. Umeblowanie było bardzo skromne 6 regałów i 1 szafka na katalog.

W roku 1951 księgozbiór liczył 1748 woluminów ,zarejestrowanych 260 czytelników i wypożyczono 3539 książek (dane ze sprawozdania GUS), a biblioteka czynna była 2 razy w tygodniu po 3 godz. Jak wynika ze statystyki w roku 1952 księgozbiór liczył 1978 wol. czytelników było 259 wypożyczono 2686 książek. W roku 1953 biblioteka miała 2584 książek zarejestrowano 482 czytelników i wypożyczono 4792 woluminy. W tym czasie biblioteka posiadała 7 punktów bibliotecznych w Białce, Jurgowie, Rzepiskach w tym po dwa w Brzegach i Czarnej Górze. Następował szybki rozwój czytelnictwa wynika to z danych np. w 1955 księgozbiór powiększył się do 3328 książek czytelników zarejestrowano 680 i wypożyczono 11.098 wol. przy czym biblioteka nadal była czynna 2 dni w tygodniu po 2 godz.

Oprócz wypożyczeń biblioteka prowadziła działalność kulturalną organizując konkursy, zgaduj-zgadule, dyskusje czytelnicze itp. Po odejściu na emeryturę pani Ćwiżewicz w 1963r. pracę w bibliotece podejmuje pani Teresa Janicka w tym czasie biblioteka mieści się w budynku prywatnym w lokalu o powierzchni 16 m2. Od roku 1964 bibliotekę prowadzi pani Maria Głazek – Doborzyńska i pracuje w niej do 1966r. Biblioteka zostaje ponownie przeniesiona do Domu Ludowego w 1967 roku gdzie otrzymuje lokal o pow. 22m2. w tym ze roku księgozbiór wynosi 5378 wol. czytelników jest 741 a wypożyczeń 10.464 również przestaje istnieć sieć punktów bibliotecznych. W tym czasie bibliotekę prowadzi pani Bronisława Siedmina.

W 1968 roku bibliotekę obejmuje pani Janina Sztokfisz i pracuje w niej do roku 1971 w którym to roku pracę podejmuje Krystyna Półtorak będąca nadal pracownikiem biblioteki. W roku 1971 biblioteka mieści się w lokalu o pow.60m2. Powstaje czytelnia z 20 miejscami, rozpoczęto prenumeratę czasopism w owym czasie była to kwota 1108zł. Księgozbiór liczył 5750 wol. zarejestrowanych było 995 czytelników wypożyczono 7483 wol .W roku 1975 następuje nowy podział administracyjny kraju w wyniku czego powstaje Gminna Biblioteka Publiczna z Filiami w Białce, Leśnicy, Jurgowie i Czarnej Górze. W 1984 r. powstają 2 punkty biblioteczne w Brzegach i Rzepiskach. Punkt w Rzepiskach zostaje zlikwidowany w 1987r,. na skutek braku odpowiedniego lokalu. Natomiast punkt biblioteczny działa nadal w Brzegach. W roku 1982 przyznano bibliotece dodatkowo 1/2 etatu w związku a rozszerzeniem zakresu zadań Gminnej Biblioteki Publicznej. Po przyznaniu połowy etatu pracę w bibliotece podejmuje pani Maria Zaremba która pracuje do 1983. po niej 1/2 etatu obejmuje pani Danuta Łapka.

W okresie od 1987 do 1993r. pracuje Anna Grybel a po niej Maria Koszarek która pracuje obecnie. Poza pracą merytoryczną biblioteka prowadzi działalność Kulturalno-Oświatową. Organizowano konkursy czytelnicze, rysunkowe, wyświetlano przeźrocza z bajkami dla najmłodszych czytelników. W związku z co rzecznymi imprezami regionalnymi tj. „Sabałowe Bajania”, „Karnawał Góralski organizowano wystawy między innymi pokazano malarstwo Władysława Trebuni Jana Fudali. Oprócz tego stałym elementem towarzyszącym „SB” i „KG” były wystawy fotograficzne przybliżające tradycje i folklor góralski. Licznie przybyłym gościom i wczasowiczom.. Choć praca w bibliotece obraca się główne wokół książki to ważnym czynnikiem jest działalność Kulturalno – Oświatowa . Biblioteka była i jest ważnym czynnikiem życia kulturalnego w swoim środowisku. Ważnym elementem jest współpraca z Domem Ludowym który jest głównym animatorem kultury i tradycji regionalnej, a także ze szkołą i przedszkolem. ..

W 1989 roku następuje porozumienie pomiędzy Gminną Biblioteką Publiczną, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Domem Ludowym powstaje Bukowiańskie Centrum Kultury z nowym statutem i odrębnymi budżetami finansowymi Porozumienie obowiązuje nadal a biblioteka funkcjonuje pod nazwą Bukowiańskie Centrum Kultury – Biblioteka Publiczna Bukowina Tatrzańska.

W roku 2000 odchodzi z pracy Pani Maria Koszarek, etat na którym pracowała zostaje zlikwidowany. Do pomocy zostają przydzielani stażyści których sporo przewija się przez bibliotekę. W roku 2002 zostaje nadane bibliotece imię patronki Pani Michaliny Ćwiżewiczowej. W roku 2004 po licznych trudnościach zostaje przywrócone pół etatu do Bukowiny. Na stanowisku młodszego bibliotekarza zostaje zatrudniony były stażysta Pan Wojciech Kubina. W lutym 2006 Pani Krystyna Półtorak przechodzi na emeryturę a jej stanowisko dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Bukowinie Tatrzańskiej obejmuje Wojciech Kubina.

źródło: domludowy.plLitworowy Staw