Bukowina Tatrzańska Pokaż tło strony

Szukaj w serwisie

Pogoda więcej »

Czwartek (01-1)
temp.: °C
opady: mm

Panoramy

Historia Rzepisk

2 czerwca 2011 | Miejscowość

          Rzepiska to tatrzańska wieś góralska na polskim Spiszu. Powstała w I polowie XVII wieku, a jej zasadźcami były polskie rodziny z obu Łapsz, Kacwina i Niedzicy. Od początku prowadzenia metryk kościelnych w Łapszach Wyżnych tj. od 1655 roku występuje w nich rodzina sołtysa, a w dokumentach wspominane jest Sołtystwo, które było najwcześniej zasiedlone.  W późniejszych czasach przybywało tu coraz więcej rodzin z sąsiedniego Podhala, a migracja ta aktywna jest do dziś . Od 1660 wzmiankowane jest osiedle Pawliki.

          Zobacz widoki z kamerek na Rzepiskach [1]  [2]

          Podobnie jak położony w dolinie Białki Jurgów, a także Czarna Góra, Rzepiska należały najpierw do dóbr zamku niedzickiego. Odkąd wsie te znalazły się w dobrach tatrzańskich księcia Hohelohe, zaczęły dążyć gospodarczo i kulturowo w stronę Tatr i sąsiedniego Podhala, a nie do Niedzicy. Istniała rozwinięta gospodarka pasterska; do wsi należały tereny wypasowe w Tatrach. W XVII w. wieś podlegała parafii Łapsze Wyżne (obecnie jest to parafia jurgowska), tam chowano zmarłych, natomiast jedna z polnych dróg wiodących przez osiedle Pawliki do Łapsz nazywana była „drogą umartyk”.Na trasie tejże drogi są dwie stare, murowane i pokryte gontem kapliczki ,gdzie zmarłych żegnano. Z początkiem wieku na miejscowym cmentarzu (Bryjów Potok) wybudowana została – zabytkowa już – kaplica cmentarna.

          W Rzepiskach istniała rozwinięta gospodarka pasterska oraz zachowały się liczne ślady magii pasterskiej, we wsi były i są tradycje ziołolecznictwa, a ludzie niosący pomoc innym daleko rozsławili Rzepiska. Właśnie tu można „odcynić urok” czy też „polecyć gada”, . Do wsi należały tereny wypasowe w Tatrach a najsłynniejszymi bacami w Rzepiskach byli „Goliosi”, którzy wypasali owce nawet na Rusinowej Polanie. Wieś też zachowała swój charakter rolniczy. W miejscowości znajduje się bogactwo podtatrzańskiej flory i fauny,  Rzepiska należą też do wsi zasobnych w lasy, pachnące ziołami łąki i polany. W Gojniku, lesie przy granicy ze Słowacją, gospodarką leśną zajmuje się miejscowy URBAR. Odgrywa on zarazem dużą rolę we wsi. Na corocznych zebraniach uchwalane są dotacje „pomocowe” w drzewie na cele społeczne w samych Rzepiskach, a nawet w sąsiednich wsiach (np. przy budowie kościoła w Czarnej Górze).

          W latach 60-tych księża Marianie, z pomocą mieszkańców, zbudowali na Grocholowym Potoku drewniany kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a jego konsekracji dokonał bp Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Również na Bryjowym Potoku wybudowano nowy murowany kościół pw. Miłosierdzia Bożego, który poświecono w 1998 r. Podlega on parafii w Jurgowie. We wsi są dwie szkoły, dzięki którym kwitnie także życie kulturalne, bowiem nauczyciele podejmują się organizacji szeregu inicjatyw społeczo-kulturalnych. Rzepiska posiadają wyposażone w samochody dwie organizacje strażackie.  

           Z czorsztyńskiego zamku przez Rzepiska wiedzie oznakowany pieszy szlak turystyczny. Na Pawlikach przecina się ze szlakiem wiodącym z Nowej Białej do Kacwina, wzdłuż granicy państwa. Do Rzepisk dojechać można od drogi prowadzącej z Bukowiny Dolnej do Jurgowa. Jedna z dróg (ślepa) prowadzi na Bryjów Potok i Pawliki, druga (od Jurgowa) zaprowadzi na Potok Wojtyczków i Grocholów i dalej przez Łapszankę do Niedzicy. Droga ta powstała dzięki zabiegom i ofiarnej pracy społecznej Wojciecha Jurgowiana (Jadama). Budowa dróg dojazdowych do Wsi ostatnich 20 latach XX wieku oraz dróg polnych była sprawą żywotną dla tej oddalonej od świata wsi. Ogromna w tym zasługa długoletniego sołtysa Jana Budza (Grófa), którego wspierała zgrana grupa społeczników.

           Mieszkańcy Rzepisk to lud prosty i twardy, ale bardzo otwarty wobec przyjezdnych, posiadający wszystko, aby sprostać potrzebom turystów. Można się o tym w każdej chwili przekonać. Nic więc dziwnego, że osiedla się tu wielu ludzi z głębi Polski, a ilość chętnych do kupna działki budowlanej stale wzrasta. Co najmniej od 10-15 lat do wsi zaczęli zaglądać turyści. Dzisiaj nikt się nie dziwi, że wieś staje się modna. Miejscowi gazdowie w odpowiedzi na zapotrzebowanie otwarli swoje domy i przyjmują turystów.

           Rozgłos Rzepiskom przynosi działalność Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowy Księży Marianów na Grocholowym Potoku. Piękna panorama Tatr, niepowtarzalna atmosfera sprawiają, że jest to idealne miejsce dla organizujących rekolekcje, dni skupienia, konwiwencje oraz dla zorganizowanego i indywidualnego wypoczynku. Spokój i przyroda pozwalają na wyciszenie i duchowe wejrzenie do głębi każdej duszy.

           Będąc w Rzepiskach można bez końca słuchać opowiadań o przygodach przemytników przekraczających nielegalnie granicę. Wieś ma przyjazny klimat latem i jest atrakcyjna dla amatorów spokoju, nieskażonej i dzikiej przyrody, wędrówek pieszych i przy użyciu rowerów górskich. Zimą wieś oczekuje na narciarzy, którzy korzystają z kompleksów narciarski w okolicznych miejscowościach a także kilku wyciągów w samych Rzepiskach.

(na podstawie materiałów Jana Budza i ogólnodostępnych informacji w internecie)

 

 
                                                                                          

KAMERY INTERNETOWE!

Widok z Rzepisk na Tatry Wysokie 

Widok z Rzepisk na Tatry Bielskie

 Baner Skalnica