Bukowina Tatrzańska Pokaż tło strony
45. Góralski Karnawał
Zobacz program imprezy
więcej »
Piękne widoki online
Kamery internetowe na żywo!
więcej »
Szukasz pokoju? Chcesz promować swój obiekt?
Zobacz naszą bazę noclegową
więcej »
Autorskie fotopejzaże w naszym backgroundzie
aby zobaczyć kliknij "pokaż tło"
więcej »

Szukaj w serwisie

Pogoda więcej »

Czwartek (01-1)
temp.: °C
opady: mm

Panoramy

Festiwal Moskola

30 maja 2015 | Białka Tatrzańska

W dniach 11-12 lipca 2015r. swoje święto będzie obchodził… moskol – tradycyjny placek regionalny.

Festiwal odbędzie się w Białce Tatrzańskiej na terenie ośrodków narciarskich Bania i Kotelnica Białczańska .

Nie zabraknie atrakcji dla dzieci – cały weekend będą prowadzone animacje i zabawy. W sobotę 11 lipca odbędzie się także oficjale otwarcie mini parku rozrywki – „Ogrodu Zabaw na Bani”, będzie przedstawienie i nauka tańca dla dzieci, a to tylko niektóre atrakcje dostępne w sobotę. Dodatkowo będzie można zjechać za stoku na gigantycznej hulajnodze – Monsterrollerze.

Przed Hotelem Bania, pod stokami Kotelnicy swoje stanowiska zajmą producenci tradycyjnych wyrobów – miodów, wędlin oraz serów. Nie zabraknie też ludowych artystów i twórców rękodzieła. Na Scenie Kultury na Bani atmosferę podgrzewał będzie DJ, a całość poprowadzi góralski wodzirej. Dla wszystkich gości przewidujemy konkursy, gdzie – główną nagrodą będzie weekendowy pobyt w Hotelu Bania dla całej rodzin

Całość uzupełnią wyjątkowe koncerty! Sobota należy do Kapelanki i Kapeli Hanki Wójciak. A niedziela przesiąknięta jest folkiem – Folk Power, Future Folk i Zakopower.

festiwal_moskola_2015

festiwal_moskola_program

Moskol – placek pieczony na blasze, potrawa regionalnej kuchni podhalańskiej.

Potrawa ta przywędrowała na Podhale w czasie I wojny światowej wraz z rosyjskimi jeńcami (stąd też nazwa). To oni piekli, na prymitywnych paleniskach przykrytych blachą, placki. W kuchni góralskiej moskole na kuchennej blasze powszechnie pieczone były do lat 60. ubiegłego stulecia. Obecnie podawane są jako danie regionalne w podhalańskich restauracjach – najczęściej wypiekane na patelni. W wielu góralskich domach nadal używa się jednak metody pieczenia na rozgrzanych blachach pieca kuchennego. Wielu górali twierdzi, że Ik smacek jest wtej inksy i grzecniy łoskoce gymbe, bo dobrze wyklepany moskol mo siy wysusyć, a nie upiyc.

Podstawowymi składnikami do wyrobu moskoli są: ugotowane i utłuczone ziemniaki, mąka i woda, sól kuchenna, czasami jajko (początkowo pieczono też moskole z mąki owsianej oraz żytniej. Były one ościste i twarde. Ziemniaczane zaczęto piec później). Zagniecione ciasto formuje się w placki o średnicy około 6 – 10 cm i grubości od 1 do 3 cm. Są też wersje moskola czysto ziemniaczanego lub mącznego tzw. moskol spiski (wtedy dodajemy sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia). Do moskola spiskiego używano też mąki kukurydzianej. (źródło: wikipedia)

 Siaśkiewicz