Bukowina Tatrzańska Pokaż tło strony

Szukaj w serwisie

Pogoda więcej »

Czwartek (01-1)
temp.: °C
opady: mm

Panoramy

„Brzegowskie Nucicki” – Janina Rzepka Gaździną Roku 2013

15 lipca 2013 | Brzegi

„Brzegowskie Nucicki” to kolejna impreza z cyklu tegorocznych „Tatrzańskich Wici”. Tematem przewodnim imprezy był wybór Gaździny Roku. Do konkursu przystąpiły najodważniejsze z pań zgromadzonych na placu. Zmagania konkursowe wymagały od kandydatek nie tylko wiedzy z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego, ale także wiedzy o regionie.

Pytania konkursowe dotyczyły wiedzy o gminie Bukowina Tatrzańska, a także o samych Brzegach. Sprawność manualną kandydatki na Gospodynią pokazały przy pracach domowych związanych krajaniem okrowków do sadzenia czy też pleceniem skarpetek na drutach.

Bezkonkurencyjną gospodynią była pani Kasia z Brukseli. Pięknie zaśpiewała ale też w zawrotnym tempie krajała okrowki. Chodź była czwarta to publiczność miała mnóstwo radości z jej występu. Na trzecim miejscu uplasowała się pani Anna Broszczyk z Łodzi. Zaśpiewała i zagrała, skarpetkę też zaczęła pleść, ale do wygranej jej nie wystarczyło.

Bój o podium rozegrał się między Mariolą Rzadkosz z Gliczarowa, a Janiną Rzepką z Brzegów. W trzech konkurencjach tj. śpiew, robienie na drutach, krajanie okrowków do sadzenia były prawie równe. W boju o pierwsze miejsce zaważyła wiedza o regionie gdzie największą wiedzę pokazała pani Janina Rzepka z Brzegów, która została Gaździną roku 2013.

Zanim jednak festyn się rozpoczął odprawiona została uroczysta msza św. Udział wzięli w niej mieszkańcy Brzegów oraz wszyscy przyjezdni, którzy postanowili ten dzień spędzić właśnie w Brzegach.

Podczas festynu nie zabrakło występów. Zaprezentowały się zespoły regionalne tj. „Mali Brzegowianie” i „Brzegowianie” z Brzegów, „Zawaternik” z Leśnicy – Gronia, „Wierchy” z Gliczarowa Górnego, „Schola” z Brzegów i „Ajaju Fushion” z Boliwii.

Nie zabrakło gier i konkursów, loterii fantowej i wesołego miasteczka dla najmłodszych uczestników festynu.

tekst Mateusz Głodek

więcej zdjęć  w galeri fot : Mateusz Głodek   fot: Jakub BłażusiakBaner Skalnica