Bukowina Tatrzańska Pokaż tło strony

Szukaj w serwisie

Pogoda więcej »

Czwartek (01-1)
temp.: °C
opady: mm

Panoramy

50. Sabałowe Bajania – Golec uOrkiestra gwiazdą Sabałowej Nocy

10 czerwca 2016 | Bukowina Tatrzańska

Koncerty, pasowanie na Zbójników, wybór Wierchowych Orlic, występy zespołów regionalnych, fantastyczny pokaz sztucznych oraz zabawa pod chmurką to Sabałowa Noc – najważniejsza część kilkudniowej imprezy folkowej Sabałowe Bajania, która odbywa się każdego roku w Bukowinie Tatrzańskiej. Corocznie gromadzi tłumy zarówno turystów jak i mieszkańców.

Za nami pół wieku Sabałowych Bajań, z tej okazji powstało specjalne logo imprezy zaprojektowane przez Macieja Kuchtę. Organizatorzy uruchomili stronę Festiwalu.Pod linkiem sabalowebajania.pl, oprócz bieżących informacji, znajdziecie mnóstwo ciekawostek, wspomnień oraz zapowiedzi związanych z wydarzeniem. Trwa akcja zbierania archiwalnych plakatów z poszczególnych lat.

Jubileuszowa edycja zapowiada się bardzo hucznie. Już wieczorne koncerty pod Domem Ludowym mogą wzbudzić spore zainteresowanie.

Oto pierwsi artyści którzy wystąpią podczas 50. Sabałowych Bajaniach.

Po wieloletniej przerwie na scenę Sabałowych bajań powraca zespół Golec uOrkiestra – wyjątkowe zjawisko na polskim rynku muzycznym. Zespół powstał w 1999 roku, a jego liderami są Łukasz i Paweł Golcowie – „beskidzcy górale XXI wieku”, jak pisał o nich Janusz Stokłosa – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów.

Grupa zawojowała muzyczną scenę niezwykle przebojową płytą zatytułowaną „Golec uOrkiestra 1” (1999 r.), która w oryginalny sposób połączyła elementy góralskiego folku z charakterystycznymi cechami muzyki pop, rock’n’rolla i jazzu. Jej siłą napędową okazały się wyraziste, pełne zdystansowanego humoru piosenki, min Lornetka, UFO, czy niezwykle elektryzująca Crazy is my live.

golec_foto2

Do najważniejszych osiągnięć zespołu, oprócz sprzedania kilku milionów płyt, należą: otrzymanie w 2000 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu „Superjedynki” w kategorii „Zespół Roku”, zdobycie dwóch „Fryderyków” w kategoriach „Debiut Roku” oraz „Muzyka Tradycji i Źródeł”, zdobycie nagrody TVP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Genius Loci – Poloniae” za popularyzowanie kultury polskiej w Polsce i za granicą, zdobycie dwóch telewizyjnych „Wiktorów” w kategoriach „Odkrycie Roku, oraz „Najpopularniejszy Artysta”. Zespół otrzymał również „Asa Empiku” za najlepszą sprzedaż płyt, statuetkę „Najpopularniejszy Artysta Roku” wręczoną na festiwalu Top Trendy, Nagrodę Polskiej Estrady „Prometeusz”, nagrodę „Ikar” za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz „Ikonę Śląską” będącą ukoronowaniem ogromnej pracy włożonej w promocję własnego regionu.

Nie dawno zespół świętował swoje 15-te urodziny. Z tej okazji wydał nowy, dwupłytowy album zatytułowany „The best of Golec uOrkiestra”, będący podsumowaniem dotychczasowego dorobku oraz „Koncert kolęd i pastorałek w Bazylice Jasnogórskiej” (CD + DVD), będący rejestracją wyprodukowanego z dużym rozmachem i emitowanego przez Telewizję Polsat, bożonarodzeniowego koncertu zespołu na Jasnej Górze.

Megitza sama w wieku 16 lat opuściła swoją górską wioskę w pobliżu Zakopanego i wyjechała do Ameryki. Śpiewa i gra na kontrabasie, podobnie jak kiedyś jej ojciec na góralskich basach. W USA zagrała setki koncertów, a następnie przeniosła się z powrotem do Europy gdy została zaproszona do występu na Montreux Jazz Festival.

 

megitza

Wydała 6 albumów studyjnych, najnowszy to „Gra Folk”, który powstał w formacji Megitza Trio. Oprócz Megitzy w skład trio wchodzą: Stasiu Rzadkosz, samouk akordeonista i wokalista z Zakopanego oraz Kuba „Bobas” Wilk – multiinstrumentalista z Biecza, znany z wieloletniej współpracy z zespołem Trebunie-Tutki

Muzyka Megitza Trio to energiczna, progresywna maszyna folkowa. Używają tradycyjnych instrumentów do tworzenia żywych sampli, dając swojej publiczności brzmienia transowe – wszystko natchnione melodiami inspirowanymi tradycją i śpiewanymi przez wszystkich trzech muzyków.

Jeden z najstarszych, najlepszych i najbardziej renomowanych, zakopiańskich zespołów folkowych – najpopularniejszy polski zespół z Podhala – „KRYWAŃ”– powstał w styczniu 1973 roku przy Domu Kultury Dzieci i Młodzieży” Jutrzenka” w Zakopanem.Młody zespół wystąpił na prawie wszystkich liczących się przeglądach i festiwalach skupiających czołówkę polskich grup folklorystycznych.

IMG_3211

W roku 1978 zespół „Krywań” zakwalifikował się do Drugiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki w Toruniu, gdzie znalazł się w „złotej dziesiątce”, otwierając sobie tym samym drogę do Festiwalu Piosenki Polskiej w OPOLU. Udział w Konkursie Debiutów Opolskich to początek profesjonalnej, estradowej działalności zespołu.

W maju 1993 roku na rynku fonograficznym ukazuje się nowa płyta CD i kaseta zespołu pt. „Dwie tęsknoty”. W sierpniu 1993 roku zakopiańska grupa odnosi wielki sukces podczas Międzynarodowego Festiwalu w Gannat we Francji.

W tymże roku powstaje niekwestionowany przebój pokoleń  „Szalała,szalała”, utwór znany i lubiany nie tylko w Polsce ale i zagranicą. Piosenki umieszczone na kolejnej płycie i kasecie zespołu (1994) pt. ”Tęskne śpiewanie” takie jak „Szalała, szalała”, ”Orawa”, ”Stary dziod”, ”Po dwa”, ”Jare zytko” czy tytułowa  „Tęskne śpiewanie” stały się wielkimi przebojami zespołu „Krywań”.

 

W kwietniu 1995 roku zespół „Krywań” zdobywa I Nagrodę na Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem w Radomiu. W maju rozpoczyna kolejną sesję nagraniową, której efektem jest płyta pt.” Jawor, Jawor” a utwory na niej zawarte takie jak „Góralski rap”, „Sokole, Sokole”, „Idzie woda , idzie”, czy „Po 4”, „Bez wójtowe pole ” czy liryczne „Co sie stało Boze „- jak zwykle (!), czy też tradycyjnie, stają się przebojami.

Kolejna płyta : DOBRANOC KOCHANIE ( 1998 ), to następny sukces wydawniczy grupy, która konsekwentnie podąża swoją stylistyczną linią.

Krywań – doskonale bawi a jednocześnie uczy ; uczy młodzież tego co kiedyś było wstydliwe – utożsamiania się z wsią polską, wyzbycia się małomiasteczkowego wstydu, doceniania „korzeni” i poczucia wartości. Poprzez liryczne, piękne teksty ballad góralskich opowiada o miłości i prostocie uczucia, opowiada o pięknie, które należy chronić i pielęgnować, w tym coraz bardziej materialistycznym, komercyjnym  życiu.Litworowy Staw