Bukowina Tatrzańska Pokaż tło strony

Szukaj w serwisie

Pogoda więcej »

Czwartek (01-1)
temp.: °C
opady: mm

Panoramy

Historia Czarnej Góry

3 marca 2011 | Miejscowość

Czarna Góra to wieś spiskich górali, która składa się z trzech części – Zagóry, części wsi od strony Trybsza, Sołtystwa – najstarszej części miejscowości obejmującej teren przełęczy między Gogolową Grapą i Pawlikowskim Wierchem oraz części zasadniczej od strony Jurgowa. Wieś swą nazwę zawdzięcza najprawdopodobniej ciemnemu pasmowi lasów porastających niegdyś wzniesienie. Według ustnych przekazów osada powstała pod koniec XV wieku wraz z przybyciem Wołochów uciekających z południowej Europy. Dokumenty z 1595 roku mówią o wsi jako o zespole szałasów i owczarni, Wołosi bowiem byli drwalami, myśliwymi, pasterzami- wypasali owce i karczowali lasy. Według miejscowej tradycji osadę bliższą Trybszowi – Zagórę, miało zasiedlić kilka rodzin przybyłych z Czarnogóry. Ale powstałe w XVII wieku na wierchu Sołtystwo i część wsi nad Białką mieli zasiedlić już wyłącznie polscy górale ze Skalnego Podhala. Stali się oni bardzo szybko grupą dominującą i niebawem Czarna Góra była czysto polską, podtatrzańską wsią drwali, myśliwych i pasterzy utrzymującą się z wyrębu lasów w okolicy Jaworzyny.
Wśród ciekawych miejsc wartych zobaczenia w Czarnej Górze jest niewątpliwie Gogolowa Grapa ( Litwinka 903 m.n.p.m.), na której szczycie w roku 2000 z inicjatywy proboszcza Czarnej Góry o. Huberta Kasztelana stanął Krzyż Milenijny. Metalowy krzyż o wysokości 21 m swymi ramionami ma obejmować cale Podhale i Spisz. Z Litwinki rozpościerają się niesamowite widoki na Babią Górę, Kotlinę Nowotarską, Gorce, Pieniny oraz panoramę Tatr, stąd miejsce te jest częstym celem pieszych czy rowerowych wycieczek.
W dolnej części wsi znajduje się filia Tatrzańskiego Muzeum – Zagroda Korkoszów. Zagrodę, której najstarsza część pochodzi z końca XIX wieku, podarowała emigrująca do Czechosłowacji w latach 50tych rodzina Korkoszów. Dziś można w niej zobaczyć stałą ekspozycję etnograficzną pokazującą bogate gospodarstwo spiskie okresu międzywojennego, niespotykane gdzie indziej wyposażenie domu oraz części spiskiego stroju ludowego.
Warty obejrzenia jest znajdujący się we wsi powojenny kościół pw. Przemienienia Pańskiego, będący wspólnym dziełem mieszkańców wsi, a ozdobiony rękoma spiskich cieśli, snycerzy i malarzy jest uznawany za ciekawy przykład spiskiej sztuki ludowej.
W Czarnej Górze od trzystu lat mieszkają Cyganie, którzy w wieku XVII przybyli tu z Węgier. We wsi działa znany cygański zespół muzyczny Kałe Bałe, prowadzony przez poetkę Teresę Mirga. Zespół często koncertuje w znanej z nietypowych, dalekich od komercyjnych klimatów, jaworskiej kuźni muzycznej- Muzycznej Owczarni.
Czarna Góra posiada idealne warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, a zimą także narciarstwa. Działający od sezonu zimowego 2010/2011 wyciąg narciarski na stoku Litwinki jest jednym z najdłuższych w okolicy. Z tego najwyższego wzniesienia wsi Czarnej Góry już od 1921 roku korzystają także miłośnicy szybowców, a dziś stanowi ono centrum paralotniarstwa.

Opracowała: Joanna Kurzawa

J. Budz Zamagurze Spiskie, Wydawnictwo Oficyna Artystów Sztuka, 1999
T. Mirga, Pieśni z Czarnej Góry, Koło podkowy- Spółka Poetów, Podkowa Leśna 1999
T. M. Trajdos, Szkice z dziejów Zamagórza, Oficyna Podhalańska , Kraków 1991

fot: Krzysztof Haładyna „Tęcza nad Czarną Górą”Siaśkiewicz