Bukowina Tatrzańska Pokaż tło strony
45. Góralski Karnawał
Zobacz program imprezy
więcej »
Piękne widoki online
Kamery internetowe na żywo!
więcej »
Szukasz pokoju? Chcesz promować swój obiekt?
Zobacz naszą bazę noclegową
więcej »
Autorskie fotopejzaże w naszym backgroundzie
aby zobaczyć kliknij "pokaż tło"
więcej »

Szukaj w serwisie

Pogoda więcej »

Czwartek (01-1)
temp.: °C
opady: mm

Panoramy

VI Festyn Bacowski – zdjęcia, protokół

15 września 2011 | Leśnica-Groń

W ramach ostatnich już w tym roku Tatrzańskich Wici, 11 września w Leśnicy Groniu odbył się VI Festyn Bacowski. Przedstawiamy protoków z imprezy. Zdjęcia z wydarzenia w naszej galerii.

 

Impreza została przygotowana i przeprowadzona przez Komitet Organizacyjny reprezentowany przez organizacje działające na terenie Gronia – Leśnicy : Związek Podhalan, Ochotnicza Straż Pożarna, radni, sołtysi w składzie:

Przewodnicząca – Maria Dudek – prezes Związku Podhalan Oddz.Groń-Leśnica

Zastępca przewodniczącej – Jacek Mucha – wiceprezes Związku Podhalan Oddział Groń – Leśnica

oraz członkowie:

Edward Pająk – radny i sołtys Leśnicy, komendant OSP Leśnica – Groń

Marian Gacek – prezes OSP Leśnica – Groń

Franciszek Waliczek – radny Gronia

Tadeusz Mucha – radny i sołtys Gronia

Janusz Pilny – radny Leśnicy

Jan Mąka Polcyn – pierwszy Gazda Roku 2006

Bronisław Furczoń z Leśnicy – członek Związku Podhalan O. Groń- Leśnica

 

WSPóŁORGANIZATORZY :

Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Pan Stanisław Łukaszczyk

Rada Gminy Bukowina Tatrzańska

Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury – Zakopane

Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy z siedzibą w Łapszach Niżnych

 

VI Festyn Bacowski odbył się na stadionie sportowym przy Zespole Szkół w Leśnicy. Impreza rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą o godz. 14.00 odprawioną przez Ks. Mariana Dziubasa . Podczas Mszy Św. przygrywała muzyka góralska Janusza Pilnego , Jacek Mucha, Jakub Bochnak, Adam Dziadkowiec, śpiewały dziewczęta z zespołu ,,Zawaternik.

Maria Dudek powitała wszystkich zebranych i głos oddała konferansjerom : Agnieszce Gąsienicy – Giewont i Danielowi Szewczykowi.

Po przywitaniu gości nastąpiło uroczyste otwarcie VI Festynu Bacowskiego przez Panią Aniele Dziadkowiec – przedstawiciela Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska, Pana Zbigniewa Proszowskiego – członka Zarządu Powiatu Tatrzańskiego oraz Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sportu przy Starostwie Tatrzańskim w obecności Pani Marii Kukuczki wice dyrektora Zespołu Szkół w Leśnicy i sołtysów Leśnicy – Gronia, dobrej zabawy życzył Pan Karol Zachwieja przewodniczący Rady Powiatu Nowotarskiego.

Jako pierwszy zaprezentował się Dziecięcy Zespół Góralski ,,Zawaternik” – grupa młodsza pokazała zabawy dziecięce na polanie , a potem śpiewała i tańczyła grupa starsza ,, Zawaternika”.

Następnie prowadzący zaprosili na scenę baców – Kazimierza Furczonia, Stanisława Rychtarczyka, Jana Mąke Polcynego i wspólnie wspominali słynnych baców z Leśnicy – Gronia, z gminy Bukowina Tatrzańska i Podhala.

,, Pasterskie nucicki” zaśpiewały młode dziewczęta z Zespołu Góralskiego ,, Ślebodni” .

W dalszej kolejności zaprezentowani zostali kandydaci na Gazde Roku 2011 :

Wacław Cetera z Zaskala, Andrzej Waliczek z Gronia, Stanisław Łukaszczyk z Poronina, Stanisław Sikoń z Białego Dunajca i Edward Gał z Leśnicy.

Na scenę zaproszono jurorów :

Pana Zbigniewa Proszowskiego, Panią Anielę Dziadkowiec, Pana Kazimierza Furczonia, Pana Bronisława Skowyrę, Pana Edwarda Pająka i szczególnego Gościa – Gażdzinę Roku 2011 Panią Annę Kuchtę z Bukowiny Tatrzańskiej wybraną podczas festynu ,, Brzegowskie Nucicki” w Brzegach.

Rozegrano pierwszy konkurs – cięcie drzewa na czas, z czym gazdowie nie mieli najmniejszego problemu, bo robią to często na gazdówce.

Dalej zagrała i zaśpiewała Muzyka Janusza Pilnego z Leśnicy.

Rozegrano drugi konkurs . Kandydaci na Gazde Roku odpowiadali na pytania dotyczące regionu Podhala, gazdowania, musieli też wykazać się dobrym humorem .

Siłą i sprytem mogła się wykazać także licznie przybyła publiczność, która współzawodniczyła w przeciąganiu liny. I tak :

dzielnie walczyły dziewczęta z Leśnicy – Gronia z dziewczętami z zespołu ,, Krzesany” z Cichego , a także sportowcy z Klubu Sportowego ,, Hetman” Leśnica – Groń ze strażakami OSP Leśnica – Groń.

Wszyscy uczestnicy tego konkursu otrzymali koszulki ufundowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy z Łapsz Niżnych.

Nagrody wręczali :

Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy Pan Julian Kowalczyk oraz Pan Józef Górka działający również od lat w Stowarzyszeniu .

W dalszej kolejności zaśpiewały pięknie dziewczęta z Zespołu Góralskiego ,, Krzesany” z Cichego pod kierunkiem Ani Jakubiec.

Trzecim konkursem było wiertanie i składanie ostrewki na czas,

a ostatnim konkursem na Gazde Roku 2011 był śpiew i taniec góralski , po czym jury udało się na obrady .

Wtedy na scenie zaprezentował się z oryginalnym programem Zespół Regionalny ,, Śpisoki” z Niedzicy pod kierunkiem Pani Elżbiety Łukuś.

Po koncercie gości , ogłoszono wyniki Konkursu na Gazde roku 2011 i rozdano nagrody.

Jednak nie obyło się bez dogrywki, ponieważ dwóch kandydatów miało taką samą liczbę punktów. Stanisław Łukaszczyk i Andrzej Waliczek rozegrali jeszcze jedną konkurencję – rąbanie drewnianego kłotka na sajty.

 

TYTUŁ GAZDY ROKU 2011 otrzymał ANDRZEJ WALICZEK z Gronia.

GAZDA ROKU 2011 otrzymał piłę motorową ufundowaną przez Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska oraz oposek ufundowany przez Janinę i Jacka Walasów – sklep regionalny w Groniu.

Wyróżnieni i nagrodzeni zostali również :

Stanisław Łukaszczyk z Poronina, Wacław Cetera z Zaskala, Stanisław Sikoń z Białego Dunajca i Edward Gał z Leśnicy.

Nagrody dla wszystkich Gazdów ufundował Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska, każdy nagrodzony otrzymał także obrazki malowane na szkle ufundowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy.

Po gratulacjach dla Gazdy Roku 2011 i wszystkich gazdów biorących udział w konkursie , Gazda Roku 2011 Andrzej Waliczek i Gażdzina roku 2011 Anna Kuchta dali popis w tańcu góralskim.

Prowadzący przeprowadzili jeszcze konkurs wiedzy o regionie dla dzieci i młodzieży , a nagrody wręczała Pani Zofia Zaremba ze Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy.

Ogłoszono wyniki Zgadywanki – Niespodzianki organizowanej przez Związek Podhalan O. Groń – Leśnica, z której dochód przeznaczono na remont Domu Kultury w Leśnicy – Groniu.

Serdeczne podziękowania dla fundatorów nagród Zgadywanki – Niespodzianki :

Panu Edwardowi Tyborowi – Prezesowi Tatrzańskiego Banku Spółdzielczego z Bukowiny Tatrzańskiej

P. Bożenie i Mieczysławowi Furczoniom z Leśnicy – Firma Panel

P. Halinie i Bronisławowi Furczoniom z Leśnicy

P. Marii i Marianowi Furczoniom z Leśnicy ,, Tatrzański Gościniec”

P. Krzysztofowi Gąsiorowi – Sklep Muzyczny MEGA z Nowego Targu

Związkowi Podhalan Oddział Groń – Leśnica

Klubowi Sportowemu ,, Hetman” z Leśnicy – Gronia

 

Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna , a grał wspaniały zespół wokalno- instrumentalny ,, Sewen 7″ w składzie :

Piotr Ondycz – kierownik grupy

Magdalena Bryja, Dorota Sobczyk, Witek Bryniarski, Wojtek Węglarz, Dominik Pietraszek, Artur Waniczek.

Komitet Organizacyjny serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego i udanego zorganizowania festynu .

Dziękuje Wójtowi Gminy Bukowina Tatrzańska Panu Stanisławowi Łukaszczykowi za ufundowanie nagród , Pani Anieli Dziadkowiec – Skarbnikowi Gminy Bukowina Tatrzańska i wszystkim w/w fundatorom nagród.

Serdeczne podziękowania dla Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem i Firmy HARNAŚ za współpracę i sponsorowanie imprezy, Pani Agacie Jandura – przedstawicielowi Tatrzańskich Wici za wsparcie i obecność na festynie.

Serdeczne podziękowania Panu Prezesowi Julianowi Kowalczykowi, Panu Józefowi Górce i Pani Zofii Zarembie – przedstawicielom Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy z Łapsz Niżnych , dzięki którym VI Festyn Bacowski był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania – funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja, w ramach osi 4 Leader programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007 – 2013.

Podziękowania dla BCK w Bukowinie Tatrzańskiej za ufundowanie dyplomów.

Podziękowania dla Spółki Leśnej z Leśnicy za wsparcie finansowe, dla bacy Kazimierza Furczonia za pyszne wyroby z sera owczego, dla Janiny i Jacka Walasów za ufundowanie opaska skórzanego dla Gazdy Roku 2011, dla sołtysów Gronia i Leśnicy – Tadeusza Muchy i Edwarda Pająka oraz Franciszka Waliczka za wsparcie finansowe.

Podziękowanie dla konferansjerów Agnieszki Gąsienicy – Giewont i Daniela Szewczyka za piękne prowadzenie imprezy.

Joanna FajnaBaner Skalnica