Bukowina Tatrzańska Pokaż tło strony

Szukaj w serwisie

Pogoda więcej »

Czwartek (01-1)
temp.: °C
opady: mm

Panoramy

VIII Festy Bacowski w Leśnicy Groniu

3 października 2013 | Leśnica-Groń

Wyborami Gazdy Roku zakończyły się XII Tatrzańskie Wici, cykl letnich plenerowych imprez w powiecie tatrzańskim. Podczas VIII Festynu Bacowskiego odbył się także tradycyjny osod. Owce przez Leśnicę poprowadzili bacowie z całej gminy Bukowina Tatrzańska, a także z gminy Biały Dunajec. Gazdą Roku został wybrany Edward Pająk, sołtys Leśnicy.

W konkursie wystartowało 5 gazdów. Musieli wykazać się w konkursie wiedzy o regionie, znajomością gwary i w konkurencjach siłowych – cięciu drewna i wbijaniu gwoździ. Zaśpiewali, a także zatańczyli dla zgromadzonej publiczności.

Festyn Bacowski odbył się na św. Michała. 29 września to tradycyjna data zejścia redyku z hal. Owce wracają do swoich właścicieli, a gazdowie udają się do swoich domów. Dzieje się tak od niepamiętnych czasów. Dawniej było to bardzo popularne zajęcie. Teraz wypasem owiec para się niewielu gazdów. Z reguły owce to dla nich całe życie. Wytwarzają oscypki popularne nie tylko w Polsce, a także bundz, bryndzę i inne wyroby z mleka owczego. Zakończenie sezonu pasterskiego to także zakończenie wytwarzania prawdziwego oscypka. Będzie on dostępny dopiero na wiosnę kiedy 23 kwietnia w dniu św. Wojciecha owce wyjdą ponownie na hale. Ten sposób wypasu owiec jest reliktem panującego niegdyś powszechnie w Karpatach rolnictwa transhumancyjnego.

Festyn Bacowski obfitował w atrakcje. Rozpoczął się od degustacji 11 produktów regionalnych z województwa małopolskiego zarejestrowanych w Unii Europejskiej. W ramach programu „Zasmakuj w Małopolsce” zaprezentowano oscypka, bryndzę podhalańską, chleb prądnicki, obwarzanki krakowskie, suską sechlońską, kiełbasę lisiecką, karpia zatorskiego, jagnięcinę podhalańską i jabłka łąckie.

Na scenie zaprezentowały się zespoły regionalne „Koce łapki” z Czarnej Góry, „Zawaternik” i „Ślebodni” z Leśnicy-Gronia, grupa wokalno – instrumentalna „Parzenica” z Leśnicy – Gronia, zespół wokalno – muzyczny ,,Zjawa” z Zespołu Szkół w Leśnicy

Nie zabrakło konkursów, gier i zabaw sportowych z udziałem miejscowego Klubu Sportowego „Hetman”.

Festyn Bacowski zakończyła zabawa przy muzyce DJ Darka.

 Siaśkiewicz