Bukowina Tatrzańska Pokaż tło strony

Szukaj w serwisie

Pogoda więcej »

Czwartek (01-1)
temp.: °C
opady: mm

Panoramy

Dziecięcy Zespół Góralski “Zawaternik”

27 marca 2011 | Kultura

„Zawaternik” powstał w 1983 roku przy Szkole Podstawowej w Leśnicy – obecnie Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Leśnicy. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Maria Dudek. W zajęciach biorą udział dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Leśnicy i Szkoły Podstawowej w Groniu.

Nazwa „Zawaternik” oznacza wiecznie tlący się w palenisku kawałek drewna, z którego dawniej rozdmuchiwano watrę. Zespół prezentuje autentyczny taniec, śpiew i muzykę górali podhalańskich. Kultywuje rodzimą tradycję, odkrywając piękno swojego regionu poprzez gwarę, taniec, śpiew, dawne zwyczaje i zabawy dziecięce. Programy „Zawaternika” oparte są na radosnych i spontanicznych zabawach dzieci przeplatanych śpiewem i tańcem góralskim – taniec solowy, juhaski, zbójnicki.

„Zawaternik” bierze udział w różnych konkursach, przeglądach i festiwalach folklorystycznych na terenie kraju zdobywając wiele najwyższych nagród za śpiew, recytację, gawędę czy program zespołu. Jest między innymi wielokrotnym laureatem pierwszych nagród na Gminnym Przeglądzie Dorobku Artystycznego Dzieci i Młodzieży, „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej, „Jesieni Tatrzańskiej” w Zakopanem, „Konkursie Śpiywoków i Tonecników” w Białym Dunajcu i wielu innych odbywających się na terenie Podhala.

„Zawaternik” śpiewał i tańczył w Niemczech (Berlin, Frankfurt nad Menem), we Włoszech (Rzym, Saint Elia), w Watykanie, w Austrii (Wiedeń), na Ukrainie (Iwano – Frankowsk), w Macedonii (Skopje), na Węgrzech (Budapeszt), we Francji (Paryż), a w 2005 roku odbył podróż do Paryża, gdzie spotkał się z Polonią oraz do La Salette i La Balmette w Alpach. Gościł w swoich rodzinach zespoły z Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Macedonii, Węgier. Brał udział w kilku programach telewizyjnych i radiowych. Nagrał 2 kasety i płytę z kolędami góralskimi. Opiekunowie grupy organizują również Międzyszkolne Konkursy Gawędy, Recytacji i Tańca Solowego w Leśnicy – Groniu (do 2011 odbyło się 18 konkursów) oraz imprezy o charakterze profilaktycznym ph. „Baw się z Zawaternikiem trzeźwo i wesoło” (8 edycji). Zespół aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i kościelnym swojej miejscowości uświetniając wszystkie imprezy odbywające się w Groniu i Leśnicy.

Zobacz osiągnięcia zespołu.

Zdjęcia: Sylwester Pytel

 


Fotogaleria